Speakers' Lists for Debates

Members who wish to sign up to speak will need to log in here and then add their name below.

Week beginning Monday 26 February 2024
(Click the icon underneath a debate title to add your name to that list. The icon will only appear if you are logged in)
Tuesday 27 February 2024

Debate on an Humble Address: Northern Ireland

This list will close at 4pm on Friday 23 February.

Print this list
This list is now closed. View the ordered speakers' list (when it’s ready) here.
Physical Speakers (18) in alphabetical order:
  • L Bew
  • L Browne of Belmont
  • L Caine (Minister)
  • L Dodds of Duncairn
  • 5 L Eames
  • L Godson
  • B Goudie
  • L Hay of Ballyore
  • B Hoey
  • 10 L Jay of Ewelme
  • L Lexden
  • L Lilley
  • L McCrea of Magherafelt and Cookstown
  • L Morrow
  • 15 L Murphy of Torfaen
  • B O'Loan
  • B Ritchie of Downpatrick
  • B Suttie
Wednesday 28 February 2024

Media Bill – Second Reading

This list will close at 6pm on Monday 26 February.

Print this list
This list is now closed. View the ordered speakers' list (when it’s ready) here.
Physical Speakers (41) in alphabetical order:
  • L Addington
  • V Astor
  • E Attlee
  • L Bassam of Brighton
  • 5 B Benjamin
  • L Bethell
  • L Birt
  • L Black of Brentwood
  • B Bull
  • 10 E Clancarty
  • V Colville of Culross
  • L Dunlop
  • B Featherstone
  • L Forsyth of Drumlean
  • 15 B Foster of Aghadrumsee
  • L Foster of Bath
  • B Fraser of Craigmaddie
  • B Grey-Thompson
  • L Hall of Birkenhead
  • 20 B Hollins
  • L Holmes of Richmond
  • L Hunt of Wirral
  • L Inglewood
  • B Kidron
  • 25 Bp Leeds
  • L Lipsey
  • L McNally
  • L Mendoza
  • Bp Newcastle
  • 30 L Parekh
  • L Parkinson of Whitley Bay (Minister)
  • L Russell of Liverpool
  • L Stevenson of Balmacara
  • L Storey
  • 35 B Stowell of Beeston
  • B Thornton
  • L Vaizey of Didcot
  • L Verdirame
  • L Watson of Wyre Forest
  • 40 L Watts
  • L Wigley
Thursday 29 February 2024

Baroness Benjamin to move that this House takes note of the Windrush scandal and the implementation and effectiveness of the Windrush Compensation Scheme. 

This list will close at 6pm on Tuesday 27 February.

Print this list
Physical Speakers (11) in alphabetical order:
  • B Benjamin
  • B Bennett of Manor Castle
  • L Bourne of Aberystwyth
  • B Brinton
  • 5 B Burt of Solihull
  • L Davies of Brixton
  • L Griffiths of Burry Port
  • L Hastings of Scarisbrick
  • L Ponsonby of Shulbrede
  • 10 L Sharpe of Epsom (Minister)
  • L Woolley of Woodford
Thursday 29 February 2024

Baroness Bakewell of Hardington Mandeville to move that this House takes note of (1) the state of pollution in rivers, and (2) the case for regulation of private water companies.

This list will close at 6pm on Tuesday 27 February.

Print this list
Physical Speakers (14) in alphabetical order:
  • L Addington
  • B Altmann
  • B Bakewell of Hardington Mandeville
  • L Douglas-Miller (Minister)
  • 5 B Harris of Richmond
  • B Hayman of Ullock
  • B Jones of Moulsecoomb
  • B McIntosh of Pickering
  • B Miller of Chilthorne Domer
  • 10 B Pinnock
  • E Russell
  • L Sikka
  • L Teverson
  • D Wellington
Thursday 29 February 2024

The Lord Bishop of Chelmsford to ask His Majesty’s Government what plans they have to promote a long-term national housing strategy; and to seek cross-party support to ensure its effective delivery.  (Question for Short Debate to be taken in Grand Committee, 1 hour)

This list will close at 6pm on Tuesday 27 February.

Print this list
Physical Speakers (12) in alphabetical order:
  • L Bailey of Paddington
  • L Best
  • L Carrington
  • Bp Chelmsford
  • 5 L Crisp
  • L Jackson of Peterborough
  • L Lilley
  • B Penn (Minister)
  • L Stunell
  • 10 B Taylor of Stevenage
  • B Warwick of Undercliffe
  • L Wolfson of Aspley Guise
Thursday 29 February 2024

Lord Risby to ask His Majesty’s Government what progress they have made in respect of the AUKUS agreement, the defence and security partnership between the United Kingdom, Australia and the United States.  (Question for Short Debate to be taken in Grand Committee, 1 hour)

This list will close at 6pm on Tuesday 27 February.

Print this list
Physical Speakers (11) in alphabetical order:
  • B Anderson of Stoke-on-Trent
  • L Bilimoria
  • L Browne of Ladyton
  • L Houghton of Richmond
  • 5 L Lee of Trafford
  • E Minto (Minister)
  • L Risby
  • L Rogan
  • B Stuart of Edgbaston
  • 10 L Walney
  • V Waverley
Thursday 29 February 2024

Lord Swire to ask His Majesty’s Government what assessment they have made of the advantages of burying overhead electrical transmission lines.  (Question for Short Debate to be taken in Grand Committee, 1 hour)

This list will close at 6pm on Tuesday 27 February.

Print this list
Physical Speakers (5) in alphabetical order:
  • B Blake of Leeds
  • L Bruce of Bennachie
  • L Callanan (Minister)
  • B McIntosh of Pickering
  • 5 L Swire
Thursday 29 February 2024

Lord Crisp to ask His Majesty’s Government what assessment they have made of the role that the United Kingdom could play in supporting health workers in Myanmar, and contributing to the reconstruction of the country’s health system.  (Question for Short Debate to be taken in Grand Committee, 1 hour)

This list will close at 6pm on Tuesday 27 February.

Print this list
Physical Speakers (10) in alphabetical order:
  • L Alton of Liverpool
  • B Bennett of Manor Castle
  • L Benyon (Minister)
  • L Bruce of Bennachie
  • 5 Bp Chelmsford
  • L Collins of Highbury
  • L Crisp
  • B Finlay of Llandaff
  • B Northover
  • 10 E Sandwich
Friday 1 March 2024

Alternative Investment Fund Designation Bill [HL] – Second Reading

This list will close at 6pm on Wednesday 28 February.

Print this list
Physical Speakers (8) in alphabetical order:
  • B Altmann
  • B Bowles of Berkhamsted
  • L Davies of Brixton
  • L Hannan of Kingsclere
  • 5 B Kramer
  • L Livermore
  • L Macpherson of Earl's Court
  • B Vere of Norbiton (Minister)
Friday 1 March 2024

Employment and Trade Union Rights (Dismissal and Re-engagement) Bill [HL] – Second Reading

This list will close at 6pm on Wednesday 28 February.

Print this list
Physical Speakers (11) in alphabetical order:
  • L Balfe
  • L Browne of Ladyton
  • L Davies of Brixton
  • B Goudie
  • 5 L Hendy
  • L Johnson of Lainston (Minister)
  • L Leong
  • B O'Grady of Upper Holloway
  • L Sikka
  • 10 L Whitty
  • L Woodley
Friday 1 March 2024

Schools (Mental Health Professionals) Bill [HL] – Second Reading

This list will close at 6pm on Wednesday 28 February.

Print this list
Physical Speakers (9) in alphabetical order:
  • B Barran (Minister)
  • B Berridge
  • L Hunt of Kings Heath
  • L Jackson of Peterborough
  • 5 E Russell
  • L Storey
  • B Tyler of Enfield
  • Bp Winchester
  • B Wyld

Week beginning Monday 26 February 2024

Tuesday 27 February 2024

10:54:24